20 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Dodano 20.5.2021

Dziś obchodzimy, ustanowione przez ONZ w 2017 roku, Święto Pszczół. Z tej okazji, w Centrum Edelmana w Łodzi, odbędzie się konferencja prasowa poświęcona pszczołom w Łodzi i planom opracowania łódzkiej strategii dla pszczół do czego przekonuje władze miasta WZP. Wkrótce więcej szczegółów!

Przypominamy, że dziś świętują nie tylko pszczoły miodne, ale również pozostałe, czyli około 20000 tysięcy gatunków pszczół dziko żyjących. Wszystkie one pełną w przyrodzie ogromnie ważną rolę. Większość roślin występujących na Ziemi wymaga zapylenia przez owady. W naszej szerokości geograficznej, aż 80% roślin to gatunki owadopylne. Bez pszczół przestałyby istnieć plantacje roślin użytkowych: olejodajnych, pastewnych, warzyw, krzewów i drzew owocowych oraz większość roślin dziko rosnących. Dodatkowo pamiętać trzeba, że dzięki pszczołom polepsza się również jakość uzyskiwanych plonów i zwiększa ich ilość.

Ta szczególna sytuacja swoistej zależności między życiem pszczół, a istnieniem człowieka powinna zachęcić wszystkich do zintensyfikowania działań na rzecz ich ochrony.

Niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy o tym, by poprawnie wykonywać niezbędne opryski roślin uprawnych (najlepiej robić to wieczorem po powrocie pszczół do ula i nie opryskiwać roślin w czasie kwitnienia) oraz wysiewać i sadzić rośliny miododajne w każdej, dogodnej ku temu, przestrzeni.

Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA PSZCZÓŁ PROPONUJEMY, BY KAŻDY KTO MOŻE WYSIAŁ LUB ZASADZIŁ DZIŚ CHOĆ JEDNĄ MIODODAJNĄ ROŚLINĘ!!!

Posiadaczom ogrodów przypominamy zaś, że trwa II edycja konkursu "Pamiętajmy o ogrodach" na najpiękniejszy ogród przyjazny pszczołom! Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne powyżej.