60 – LECIE RKP W SIERNIEWICACH

W dniu 17 czerwca, w Skierniewicach świętowano uroczyście 60 – lecie działalności Rejonowego Koła Pszczelarzy w tym mieście.

Święto skierniewickiego Koła rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji pszczelarzy, którą w kościele pod wezwaniem św. Jakuba odprawił kapelan pszczelarzy Diecezji Łowickiej Ksiądz Jacek Marciniak. Mszę uświetniła obecność pocztów sztandarowych WZP w Łodzi, RKP w Skierniewicach, RKP w Brzezinach, RKP w Pabianicach, RKP w Koluszkach, RKP w Tuszynie.

Po mszy świętej, na Bulwarze Przyjaźni nad rzeką Skierniewką zasadzono 2 lipy w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „100 lip na stulecie odzyskania niepodległości”.

Część oficjalna uroczystości odbyła się na skierniewickim Rynku przed ratuszem. Prezes Koła Pan Andrzej Karwat powitał przybyłych gości i przypomniał historię zorganizowanego pszczelarstwa na tym terenie. Skierniewicką uroczystość uświetnili swą obecnością: Prezydent PZP Waldemar Kudła, Wiceprezydent PZP Zbigniew Kołtowski, Prezes WZP w Łodzi i Sekretarz PZP Bartłomiej Piotrowski, poseł na sejm RP Dorota Rutkowska, Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk, Vice Starosta Powiatu Skierniewickiego Tadeusz Grotowski, Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Melon, Wójt Gminy Skierniewice Dominik Moskwa.

Następnie uroczyście wręczono odznaki Polskiego Związku Pszczelarzy, w uznaniu szczególnych zasług na rzecz zapewnienia godnych warunków życia i pracy środowisk pszczelarskich, w tym rozwoju pszczelarstwa i ochrony środowiska naturalnego.

Z ramienia PZP nagrody wręczali: Prezydent PZP Waldemar Kudła, Wiceprezydent Zbigniew Kołtowski i Sekretarz Zarządu PZP - Bartłomiej Piotrowski.

Najbardziej zasłużony nestor pszczelarstwa skierniewickiego – Pan Edward Gala otrzymał Statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona. Wręczono również złote, srebrne i brązowe odznaki PZP.

Obecny na uroczystości założyciel RKP w Skierniewicach Pan Wacław Zarębski otrzymał specjalny dyplom w uznaniu zasług na rzecz rozwoju lokalnego pszczelarstwa.

Kolejnym punktem programu był wykład Pan dr hab. Anety Stracheckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykład dotyczył znaczenia miodu i pozostałych produktów pszczelich w medycynie, a w szczególności w leczeniu chorób nowotworowych.

Uroczystości towarzyszył kiermasz, na którym można było nabyć miód i inne produkty pszczele oraz sadzonki roślin miododajnych. Działał również „Klub Dyskusyjny Pszczółka”, gdzie doświadczeni pszczelarze prowadzili warsztaty dla dzieci. Można było m. in. robić świece z węzy pszczelej i zbijać ramki. Pszczelarze udzielali również odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania rodziny pszczelej, właściwości miodu i innych produktów pszczelich i podkreślali ogromną rolę pszczoły miodnej w ekosystemie. Chętni mogli także skorzystać z kojących właściwości ula inhalacyjnego.

Gratulujemy pszczelarzom ze Skierniewic udanej imprezy i życzymy kolejnych lat owocnej pszczelarskiej działalności.

 

Impreza objęta była usługą promocyjną Urzędu Marszałkowskeigo Województw Łódzkiego.

 

 

XI POWIATOWE MIODOBRANIE – ŻELECHLINEK 2018

W dniu 10 czerwca obchodziliśmy uroczyście Powiatowe Miodobranie w Żelechlinku. Coroczne święto pszczelarskie rozpoczęło się uroczystą sesją Rady Gminy podczas której wygłosiła wykład pani dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykład dotyczył znaczenia miodu i pozostałych produktów pszczelich w medycynie, a w szczególności w leczeniu chorób nowotworowych. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawiła kapelan pszczelarzy Diecezji Łowickiej ksiądz Jacek Marciniak. Mszę uświetniła obecność pocztów sztandarowych WZP w Łodzi, RKP w Żelechlinku, RKP w Brzezinach, RKP w Aleksandrowie Łódzkim, RKP w Skierniewicach, RKP w Białej Rawskiej, RKP w Koluszkach, RKP w Tuszynie.

Po mszy świętej w amfiteatrze rozpoczęła się część oficjalna imprezy, podczas której zasadzono 4 lipy w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „100 lip na stulecie odzyskania niepodległości”.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Imprezie tradycyjnie towarzyszył kiermasz produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego.

 

 

V FESTIWAL MLEKA I MIODU- BURZENIN 2018

W dniu 9 czerwca 2018 roku odbyła się piąta już edycja dorocznego Festiwalu Mleka i Miodu w Strumianach koło Burzenina. W imprezie  tradycyjnie uczestniczył Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi reprezentowany przez wiceprezesa Zarządu Roberta Zielińskiego. 

Nasz Związek od kilku lat współpracuje z gminą Burzenin organizując na jej terenie międzynarodową konferencję pszczelarską.

Imprezie towarzyszyła parada 43 kół gospodyń wiejskich. Można było degustować lokalne produkty,  nie mogło zabraknąć również dostawców mleka ze swoimi produktami i oczywiście miodu i produktów z miodu. WZP w Łodzi został wyróżniony tytułem Przyjaciela Gminy Burzenin.

 

 

XI ODPUST MATKI BOŻEJ MIODNEJ I ŚWIĘTO MIODU

 WRZĄCA WIELKA

W dniu 27 maja 2018 roku odbyła się ogólnopolska pszczelarska uroczystość we Wrzącej Wielkiej. Przybyli na nią przedstawiciele lokalnych władz i Skarbnik Zarządu PZP pan Krzysztof Górny. WZP w Łodzi reprezentował Pan Wiceprezes Robert Zieliński. Podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji pszczelarzy uczestniczył poczet sztandarowy WZP i RKP Brzeziny.  

W związku z prowadzoną przez WZP w Łodzi akcją mającą upamiętnić przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  poprzez xasadzenie stu lip, po mszy świętej wsadzono dwa drzewa na terenie szkoły. Lipy  te współfinansowało RKP w Brzezinach, a tabliczki pamiątkowe wykonał Pan Sławomir Podgajny.

Wybór lipy jako drzewa mającego upamiętnić tak ważną rocznicę nie był przypadkowy.

Po pierwsze jest to drzewo niezwykle ważne dla nas pszczelarzy stanowi bowiem bardzo istotne źródło pożytku dla pszczół. Warto jednak wspomnieć, że jest to również drzewo mające wielkie znaczenie dla naszej kultury i tradycji. Lipa rosła w każdej polskiej zagrodzie. Uważano ją za drzewo święte, związane z Matką Boską, wierzono, że ma moc chronienia domostwa, bo nigdy nie uderza w nią piorun. Sadzono ją przy kościołach i przy szlacheckich dworach. Jan Kochanowski pisząc fraszkę na lipę uczynił z niej symbol rodzinnego szczęścia..

Jest to drzewo długowieczne i mamy nadzieję, że lipy  zasadzone podczas uroczystości we Wrzącej Wielkiej rosnąć będą zdrowo przez następnych kilkaset lat przypominając to święto.

 

POWITANIE WIOSNY W PASIECE

SZKOLENIE PSZCZELARSKIE W BRZEZINACH 7 - 8 KWIETNIA 2018

Szkolenie zrealizowane w oparciu o środki pochodzące z budżetu państwa i Komisji Europejskiej”

W dniach 7 – 8 kwietnia 2018 r. w budynku Urzędu Miasta Brzeziny, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi zorganizował coroczną konferencję pszczelarską pt. „Powitanie wiosny w Pasiece”. Był to projekt zrealizowany w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” w sezonie 2017/2018.

Szkolenie rozpoczęło się w sobotę – 7 kwietnia, o godzinie 9:00 wykładem gościa specjalnego konferencji - Pani Tetyana Vasylkivkiej zatytułowanym: „Ukraina – kraina miodem płynąca. Rzeczywiste wyzwania ukraińskiego pszczelarstwa. ”. Głównym wykładowcą konferencji była Pani dr Łucja Skonieczna, która prowadzi własną pasiekę hodowlaną.
Wieczorem w "Hotelu Nad Mrogą” odbyła się uroczysta kolacja, w której wzięli udział: Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy - Pan Waldemar Kudła, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi - Pan Bartłomiej Piotrowski, przedstawiciele pszczelarzy z Ukrainy na czele z Prezydentem „Bractwa ukraińskich pszczelarzy” - Panią Tetyanę Vasylkivską i gospodarze terenu - przedstawiciele RKP w Brzezinach - Pan Prezes Zbigniew Sokołowski i Pan Sławomir Podgajny.

W niedzielę, 8 kwietnia o godz. 9:00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach odprawiona została uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy.
Po ceremonii kościelnej odbyło się nasadzenia drzew miododajnych w ramach, prowadzonej przez WZP w Łodzi, akcji: „100 lip na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Naszą konferencję, oprócz prezydentów polskiej i ukraińskiej organizacji pszczelarskiej, zaszczycili swoją obecnością Maria Kaczorowska - Dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Kazimierz Perek - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, Jakub Gajewski - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Jeremiusz Kulisiewicz - Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Sekretarz Urzędu Miasta Brzeziny - Grażyna Dziedzic,  Ryszard Rytter - Starosta Poddębicki.

 

II SPOTKANIE PSZCZELARSKIE W GRABOWIE

Dnia 4 marca odbyło się w Grabowie spotkanie Kapelana pszczelarzy Diecezji Łowickiej Księdza Jacka Marciniaka z pszczelarzami. Była to już druga tego typy uroczystość. Ilość pszczelarzy, którzy wzięli w niej udział świadczy o tym, że grabowskie spotkania cieszą się dużą popularnością i będą kontynuowane w kolejnych latach. Głównymi organizatorami tegorocznego Święta byli: Ksiądz Kapelan Jacek Marciniak i Prezes RKP w Łęczycy Pan Jarosław Wasiak. Spotkaniu patronował Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi w osobie Prezesa - Pana Bartłomieja Piotrowskiego. Na uroczystości byli obecni również: Wójt Gminy Witonia Pan Mirosław Włodarczyk, Przewodniczący Rady Gminy w Witoni Pan Jarosław Marciniak, Sekretarz Gminy Grabów Pan Jarosław Głowacki, oraz przedstawiciele Rejonowych Kół Pszczelarzy z Diecezji Łowickiej i Województwa Łódzkiego. Spotkanie rozpoczęło się wykładem pana Sławomira Trzybińskiego pt: „Gospodarka pasieczna w sytuacji zagrożeń zdrowotności pszczół”. Po wykładzie wszyscy obecni udali się do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie Ksiądz Proboszcz Jacek Marciniak – diecezjalny duszpasterz pszczelarzy – odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji pszczelarzy. Nabożeństwo uświetniła uświetniła obecność pocztów sztandarowych Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, RKP w Brzezinach, RKP w Skierniewicach, RKP w Żelechlinku i RKP w Tuszynie. Gościem specjalnym uroczystości był Pan Jan Kopka - zasłużony pszczelarz i znawca lokalnych tradycji. W trakcie Mszy Świętej złożone zostały Dary Ołtarza. Prezes WZP w Łodzi Bartłomiej Piotrowski wręczył ufundowany przez Związek ornat z wyhaftowanym św. Ambrożym - patronem pszczelarzy. Przekazano także wino i drzewko – sadzonkę lipy, która zostanie posadzona w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „Sto lip na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Na koniec mszy słowa podziękowania pod adresem Księdza Kapelana wygłosił prezes WZP w Łodzi Pan Bartłomiej Piotrowski. Wspomniał on również o tym, jak ważną rolę w integracji środowiska pszczelarskiego odgrywają tego typu spotkania, jak to w Grabowie. Wyraził też nadzieję, że tradycja tych spotkań będzie kontynuowana w latach kolejnych. Jako drugi głos zabrał Prezes RKP w Łęczycy Pan Jarosław Wasiak. Opowiedział o historii pszczelarstwa w okolicy i wspomniał sylwetki działaczy organizacji pszczelarskich na tym terenie. Po mszy świętej w remizie strażackiej odbył się uroczysty obiad, którego gospodarzem był Ksiądz Kapelan Jacek Marciniak. Wszyscy obecni wyrazili nadzieję, że Grabowskie Święto Pszczelarzy na stałe wpisze się w kalendarz pszczelarskich imprez naszego regionu.

AUTOR ZDJĘĆ: MIROSŁAW RYŚKIEWICZ

 

WYJAZD STUDYJNY DO BUŁGARII

W dniach od 6 do 12 lutego 2018 roku 20 osobowa grupa pszczelarzy zrzeszonych w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Łodzi wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Bułgarii. Głównym celem tej wyprawy było uczestnictwo w XVI Międzynarodowej Wystawie Pszczelarskiej w Pleven. Wyjazd doszedł do skutku dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez przez Urząd Marszałkowski w Łodzi w ramach usługi promocyjnej województwa łódzkiego. W wyjeździe wziął udział Pan Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy – Waldemar Kudła i Sekretarz Zarządu PZP – Bartłomiej Piotrowski oraz wiceprzewodniczący Rady PZP – Walenty Pawłowski. Towarzyszył nam również hodowca matekpszczelich z Gliwic pan Zbigniew Postuła.
Pierwszy etap podróży prowadził z Łodzi do słowackiej miejscowości Kralova pri Senci położonej niedaleko Bratysławy. Mieliśmy tam okazję zwiedzić skansen pszczelarski, największy w środkowej Europie, i funkcjonującą przy nim pasiekę. Ze Słowacji udaliśmy się do Pleven, gdzie 8 lutego uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu XVI Międzynarodowej Wystawy Pszczelarskiej. Wystawa odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa Bułgarii we współpracy z Regionalną Unią Pszczelarską w Pleven. Jako gospodarz otworzył ją Rumen Balinski. Pan Prezydent Waldemar Kudła jako honorowy gość wygłosił słowa powitania i podziękował za zaproszenie polskiej delegacji. Drugiego dnia pobytu w Pleven wzięliśmy udział w towarzyszącej wystawie konferencji. Pan prezydent Waldemar Kudła wygłosił wykład pt: „Pszczelarstwo w Polsce – problemy i sytuacja ekonomiczna” będący szczegółowym omówieniem kondycji współczesnego pszczelarstwa polskiego. Trzeci dzień w Bułgarii upłyną na wizytach w miejscowych pasiekach. Pierwszą z oglądanych pasiek mieszcząca się w Dolnym Dybniku składa się ona z 200 rodzin pszczelich. Głównym pszczelim pożytkiem jest tu rzepak i słonecznik. Przy pasiece funkcjonuje gospodarstwo nastawione na uprawę owoców i warzyw. Hodowla pszczół znacznie podnosi wydajność upraw. Druga z pasiek, którą mieliśmy przyjemność zwiedzać, to pasieka, którą prowadzi Ilija Pavlov. Jest to jedna z największych w Bułgarii pasiek hodowlanych. Na pasiece jest około 1000 rodzin pszczelich. Jej roczna produkcja to około 10 000 matek pszczelich i 1000 odkładów. Oprócz działalności czysto hodowlanej pozyskuje się tu również miód i inne produkty pszczele. Jest to pasieka rodzinna funkcjonująca od 1975 roku. Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji wydanej dla wszystkich pszczelarzy biorących udział w wystawie. Niepowtarzalny jej klimat stworzył pokaz tradycyjnych Bułgarskich tańców. Podczas części oficjalnej Prezydent Waldemar Kudła i Sekretarz Bartłomiej Piotrowski w podzięce za wieloletnią współpracę wręczyli Statuetkę im. Księdza Dzierżona panu Rosimirowi Mateev Przewodniczącemu Organizacji Pszczelarzy Zawodowych w Bułgarii. Złotą odznakę pszczelarską dostał również Dijan Germanov, który koordynuje kontakty między naszym Związkiem, a pszczelarzami z Bułgarii. W ramach podziękowania przekazano również monetę pszczoły miodnej wydanej przez NBP prezydentowi Związku Pszczelarzy w Plewen Panu Julianowi Stanchev’owi. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Węgrzech w liczącej 4 500 mieszkańców miejscowości Környe położonej w powiecie Komárom-Esztergom na północy kraju. Zwiedziliśmy nowoczesną pracownię pszczelarską i pasiekę Simon-méhészet. Pasieka liczy 220 rodzin pszczelich. Jest rodzinnym przedsięwzięciem, na którego czele stoi József i Éva Simon. Właściciele przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą swojego gospodarstwa pasiecznego i specyfiki pszczelarstwa węgierskiego. Węgierscy pszczelarze zaprezentowali też sposób w jaki oceniają właściwe przygotowanie rodziny pszczelej do zimowli poprzez ważenie uli. Po obejrzeniu pasieki, której właścicielem jest Somhegyi János ugoszczeni zostaliśmy w siedzibie miejscowych pszczelarzy tradycyjnym lokalnym przysmakiem – zupą gulaszową gotowaną na wieprzowych mózgach, w kociołku nad ogniem. Wyjazd studyjny pozwolił zacieśnić, rozwijającą się od kilku lat współpracę między WZP w Łodzi, a pszczelarzami z Bułgarii. Pozwala ona na wymianę myśli w sferze nauki jak i praktycznej wiedzy pszczelarskiej. Cenne kontakty nawiązaliśmy również na Słowacji i na Węgrzech. Reprezentanci tamtejszych środowisk pszczelarskich potwierdzili wstępnie swoje uczestnictwo w planowanej w połowie listopada III Łódzkiej Międzynarodowej Konferencji Pszczelarskiej w Burzeninie, co umożliwi na szerszą skalę wymianę wiedzy pszczelarskiej pomiędzy pszczelarzami środkowej Europy.

Szczegółowa relacja z pobytu w Bułgarii ukaże się w kwietniowym numerze „Pszczelarza Polskiego”.

 

Uroczystość poświęcenia sztandaru RKP w Bialej Rawskiej - 8.10.2017 r.